اقتصادی
موضوعات داغ

مزیت های ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از خداحافظی با بیکاری تا تحول در اقتصاد غرب خراسان

نماینده غرب خراسان در گفت‌وگوی تفصیلی با #اخبار_سبزوار مطرح کرد:

🔺مزیت های ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از خداحافظی با بیکاری تا تحول در اقتصاد غرب خراسان

🔸به گزارش اخبارسبزوار، طرح ایجاد «منطقه ویژه اقتصادی سبزوار» در سال ۱۳۸۹ به دولت وقت ابلاغ و در سال ۱۳۹۰ توسط دولت به تصویب رسید و پس از گذشت ۹ سال همچنان این طرح با مشکلات زیست محیطی مواجه است.

🔸منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از مناطق مهمی محسوب می شود که تمامی ظرفیت و مزیت های مناطق ویژه اقتصادی درآن دیده شده که سبب جذب سرمایه گذاران و تولید کنندگان می شود. در این راستا برای پیگیری وضعیت ایجاد «منطقه ویژه اقتصادی سبزوار» و مهم ترین مزیت‌های آن با علی‌اصغرعنابستانی نماینده #غرب_خراسان به گفت‌وگوی پرداختیم.

➕ ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار چه مزیت‌هایی دارد؟

🔸منطقه ویژه اقتصادی سبزوار یک فرصت بسیار ویژه و مزایای خاصی از جمله معافیت گمرکی دارد چراکه برای واردات از پرداخت عوارض معاف هستند و برای صادرات نیز معافیت دارد. هرکارخانه‌ای که در منطقه ویژه اقتصادی ایجاد شود می تواند تمامی ماشین‌آلات و لوازم اداری را بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور کند و کاملا معاف از عوارض گمرکی است. رایگان بودن صدور مجوز ساخت و پایان کار در مناطق ویژه اقتصادی به عنوان یکی دیگر از مزیت های این مناطق به شمار می رود.

➕ منطقه ویژه اقتصادی سبزوار چه کمکی به اقتصاد منطقه غرب خراسان می کند؟

🔸معتقد هستم که منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به دلیل اینکه در منطقه خاص و در داخل فضای سرزمینی قرار دارد، می تواند اقتصاد شرق کشور به ویژه غرب خراسان رضوی را متحول نماید و کاملا ما را به لحاظ اشتغال غنی می کند. بیش از یک هزار و ۱۰۰ هکتار مساحت برای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار در نظر گرفته شده که اگر صنایع مختلف در آن مستقر شود می توانیم با مسئله بیکاری در غرب خراسان رضوی خداحافظی کنیم.

➕ آیا تاکنون سرمایه گذاران برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار اعلام آمادگی کرده‌اند؟

🔸با وجود اینکه کارهای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار باقی مانده اما اکنون چندین واحد صنعتی حداقل چهار واحد صنعتی را خودم دنبال کردم و در پشت خط منتظر هستند که منطقه وِیژه اقتصادی سبزوار بتواند فرایند مجوز و واگذاری زمین را انجام دهد. واحد هایی مثل پالایشگاه، مجتمع ساخت لوازم التحریر، پرتو دهی هسته‌ای به عنوان واحدهای استراتژیک و زیرساختی در واقع آماده ساخت در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار هستند.

➕ این طرح در کدام مرحله همچنان معطل مانده است؟

🔸مشکل منطقه ویژه اقتصادی محیط زیستی بود که اقدامات مختلفی با فوریت و به سرعت در حال انجام است و تقریبا مسئله محیط زیست و استعلام آن برطرف شده و امیدواریم با فوریت، مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی نامه مربوطه را صادر نماید. پس از اعلام مدیرکل محیط زیست استان بلافاصله در کمیسیون امور زیربنایی استانداری بحث مصوبه واگذاری قطعی زمین را باید دنبال کنیم و همچنین در دبیرخانه مناطق آزاد و تجاری کشور اقدامات لازم برای صدور پروانه بهره‌برداری انجام می شود تا بتوانیم واگذاری به متقاضیان را آغاز کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن